Tegnap sorban álltam a piacon. Ilyenkor nem bírom ki, hogy ne vegyek valami igazán finom házi lekvárt. Tudjátok azt, amiből még te halászod ki a gyümölcsdarabokat, mert nem lehet elkenni a kenyéren…nyami.
Szóval ezután betértem a pékségbe. Nagyon ritka az a pékség, ahol a teljes kiőrlésű pékáru nem vattából van (Az igazi teljes kiőrlésű termékek különös ismertetőjegye, hogy az állaguk jobban hasonlít egy kőre, mint egy vattapamacsra), de szerencsére a közelemben ilyen van. A sorban előttem vagy hatan álltak. jobb dolgom nincs egy pékségben, ezért hallgattam a párbeszédeket. A következő beszélgetések zajlottak le:
- Mit adhatok?
- Kéne két zsemle.
- Tessék.
- …
- Lesz egy kiló kenyér…meg két kakaóscsiga
- ..
- Mást ezen kívül?
- Nem.
- Jó napot, mit adhatok?
- Jó napot. Mennyire meleg az a sós kifli?
- Hát…olyan közepesen, fél órája lett kész.
- Höh *nyögés,horkantás keveréke* akkor viszlát.
Tudod, mindennapos sorban állás. Ideális terep abba belegondolni, hogy mennyire tahó emberek élnek közöttünk, hiszen egy emberről nagyon sokat elmond, hogy hogyan áll egy hozzá képest alárendelthez (vásárló – eladó szerepben az eladót tekintjük alárendeltnek, hiszen ő tesz valamit a másikért). Eljátssza-e valaki 3 percig a kiskirályt egy lényegtelen helyzetben vagy egyenlő félként tekint a másikra? Erről nagyon sokat el lehet mondani egy emberről. Ehhez nem kell sorbanállni. Elég, ha leszólítasz valakit az utcán. Esélyes, hogy nem egy mosolyogva “miben segíthetek?” lesz a kérdése, hanem egy meglepődött, elutasító testtartású “igen?”. Elszomorító mellesleg.
Természetesen itt most nem a kedves eladó vs. tahó vásárlók a téma, mert nem megyek le arra az óvodás szintre, hogy “a múltkor egy boltban velem is bunkók voltak, akkor én miért lennék kedves?”. Ez sem az értelmes emberek hozzáállása a rövid társalgásokhoz.
3 egyszerű szó vagy kifejezés kell mindössze ahhoz, hogy drámaian megváltozzon egy párbeszéd színvonala és a hangulata. Ez a három kifejezés pedig a…
Kérem
Egy magára valamit adó ember mindig, ismétlem, mindig használja ezt a szót. Nem számít, hogy kávét kérsz vagy a beosztottaddal beszélsz vagy a haverjaiddal. Ha használod ezt a szót, az azt jelenti, hogy megtiszteled a másik embert. Egy magára adó ember tisztelettel beszél mindenkivel. Azzal is, aki nem érdemelné meg. Ettől vagy te jobb nála.
Köszönöm
Megköszönni a dolgokat alapvető dolog. Alapvető. Csodálatos érzés megköszönni a dolgokat.
De miért baj, ha tahók az emberek?
Az intelligenciát nagyon nehezen tudjuk meghatározni. Aki intelligens, az nem tudja elmagyarázni a kevésbé intelligensnek, hogy mi a hiányossága. Főként azért, mert az intelligencia nem olyasvalami, ami van vagy nincs. Ez egy fokozatos dolog. Az intelligens ember ismérvei többek között, hogy egyedül is le tudja magát foglalni. Az intelligens ember nyitott, de nem naiv. Mindenhez hozzá tud szólni valami értelmeset, mert tájékozott. El tudja magát helyezni időben és térben. Van róla fogalma, hogy ő mennyire kis pici pont, de mégis, pici pontként is érdekli a nagy egész sorsa és tesz is érte mindennap. Az intelligens ember rendet tart a környezetében és alapvetően óvja a környezetét stb.
Ugyanakkor van egy fontos, közös tulajdonsága az intelligens embereknek: Udvariasak. Kulturáltan viselkednek. Minden helyzetben.
S miért? Mert az udvariasság egyszerre beszél a rangunkról, a műveltségünkről és egyszerre véd meg a kellemetlen helyzetektől bennünket. Ebben a témában egy kötelező olvasmányt ajánlanék, Görög Ibolya – Protokoll az életem című könyvét.
A tahóság minősíti magát az embert. Butábbak ilyenkor szoktak fellázadni, hogy “Neked ahhoz mi közöd? Miért zavar ez téged?”. Az ilyen emberek jellemzően nem értik, hogy mit is jelent az, hogy egy közösségben, egy országban vagy bolygón élünk és hatással vagyunk egymásra. A tahósággal pontosan az a probléma, hogy nincs tekintettel a többi emberre. Az ilyen ember azt hiszi, hogy ő több, mint a körülötte lévő emberek. Pedig pont ez a hozzáállás teszi kevesebbé és szánalmassá.
Gondolj csak bele…teljesen másként hangzik az a mondat, hogy “Szeretnék kérni egy kiló párizsit. Köszönöm szépen.”, mintha odavetnéd, hogy “lesz egy kiló párizsi”.
A tahó ember ismertetőjegyei közé tartozik, hogy ő nem fog szépen kérni és megköszönni dolgokat, mert Ő ott a VENDÉG, ő ott most a király(kisasszony), nehogymá’ . Őt most körbe kell ugrálni. Végre lehet egy kicsit főnök. Végre lehet igazi nő vagy éppen férfi, ha már az élete egyéb részein nem az. Mert valahol az ilyen viselkedés mögött ez áll.
Tahónak lenni azért vérciki, mert ezzel mások napját – ha tönkre nem is teszed – egy kicsit rosszabbá teszed. Pedig mondhatnád a másik embernek azt is, hogy “Jó napot. légy szíves megtennéd ezt vagy azt?” ahelyett, hogy “csináld már meg.”. Munkahelyen, iskolában, utcán, boltban, buszon, vonaton, villamoson. Ha lehetsz kedves, akkor miért lennél tahó helyette?
Miért ne legyél tahó – akkor sem, ha mindenki más körülötted úgy viselkedik?
Gyakran szokták felhozni nekem érvként, hogy miért ne legyenek tahók? Hiszen a többiek is azok!
“Miért legyek kedves másokhoz, ha ők sem azok velem?”
Az az érdekes ebben, hogy ezt felnőtt nőktől és férfiaktól hallom. Amikor elmegyek egy óvoda mellett, akkor ugyanezt sérelmezik a gyerekek. Tőlük így hangzik: ” A Pistike is lerombolta az én homokváramat, én miért ne rúgtam volna szét a lábát?!”.
Óvodában még elnézi az ember. Te azért ne másold le a többieket – azon kívül, hogy a többieket másolni egyébként is rossz stratégia – mert nem másokért vagy kedves, hanem magadért. Nem kerül semmibe udvariasnak lenni. Elismerem, hogy kevés ember lesz aki értékelni fogja a “fura” stílusodat. Arra is fel kell készülnöd, hogy bizonyos körökben gyengeségnek, nőiesnek tartják az udvariasságot. De mit szeretnél igazából? Jó benyomást kelteni az ősemberekben vagy jó benyomást kelteni értelmes emberek szemében? Vagy csak jó benyomást kelteni saját magad előtt? Ezt el kell döntened.
Miért ne legyél tahó, ha körülötted mindenki az? Azért ne, mert TE normális ember vagy. Egy művelt ember, nem valami bunkó. Persze a Te döntésed. Ha inkább vallod magad annak, mint művelt értelmiségnek, akkor feleslegesen olvasgatsz itt, inkább ne olvasgasd az oldalam, nem neked készült. Köszönöm, hogy eddig itt voltál! (Látod, ezt mondom. Teljesen ösztönösen jött a köszönöm szó még egy ilyen helyzetben is, most olvastam vissza a bejegyzést. 😀 )
Egy művelt ember őszintén képes használni a KÉREM, a KÖSZÖNÖM és a LÉGY SZÍVES szavakat. Mert érzi, hogy egy másik emberi lényhez beszél és tudja, hogy jól esik a másik embernek a kedvesség. Nem beszélve arról, hogy amit adsz, azt kapod vissza.
Konfliktuskezelés
Harmonikus nyugalmat ad, ha egy kellemetlen helyzetben a végsőkig kitartva belefűzöd a mondataidba a kérem és köszönöm szavakat. Mindig kérd szépen és mindent köszönj meg. A legapróbb gesztusokat is. Egyrészt igazán erős jellemre vall így kommunikálni egy nehéz helyzetben. Másrészt profizmust tükröz. Képzeld el egy teljesen nyugodt, kedves, udvarias ember és egy igazi agresszív, fenyegető, vörösödő fejű ember vitáját. Na ki lesz a szimpatikusabb? Ki tűnik majd az erősebb félnek? És ki szánalmasnak?
Tanulságok
Légy kedves, udvarias. Ha nehezedre esik, gyakorolj a tükör előtt: Kérem. Köszönöm. Köszönöm. Kérem. Légy szíves.
Drámaian képes megemelni egy beszélgetés színvonalát és nem mellesleg sokkal jobb benyomást keltesz az emberekben, ha használod ezeket a szavakat.
Próbáld ki és írd meg a tapasztalataidat nekem!
Tetszett a bejegyzés? Iratkozz fel most a Facebook oldalunkra, hogy soha ne maradj le az újabb cikkekről!
Te másként gondolod? Nekünk számít a véleményed! Írj nekünk a LifeManagement Blog közösségi oldalán!
Táplálkozás & Edzés mesterfokon - LifeManagement blog
Kommentek