A legtöbb dolog, amit hallottam másoktól, hogy nem elég nekik 24 óra, hogy elvégezzék a napi céljaikat legyen szó munkáról vagy magánéletről. Mintha bármennyire sokat dolgoznál, akkor sem lenne elég.
Az idő a legértékesebb erőforrás, ugyanis véges és nem tudsz belőle mástól szerezni. Teljesen mindegy, hogy mennyire keményen próbálkozol, az idő már nem jön vissza többé.
Mit gondolsz, miért ilyen menők mostanában az időmenedzsment kurzusok és telefonos alkalmazások? Még nekem is van!
Több száz időmenedzsment praktika létezik, melyek közül nagyon nehéz kiválasztani, hogy melyek a leghatékonyabbak – ha a hatékonyság azt jelenti, hogy minél kevesebb energiával minél több időt tudjunk megtakarítani.
De tudod mit? Megkönnyítem a dolgodat és elmondom a titkot: Nincs varázspirula, nincs az Egy Módszer. Minden rajtad múlik.
Ebben a cikkben bemutatom neked a legnépszerűbb hatékonyságnövelő technikákat és megtaláljuk együtt, hogy melyik működik neked és melyik nem.
1. Az éjjeli bagoly – Majd éjjel megcsinálom…
Sok fiatal esik bele abba a hibába, hogy az egyetemi életritmust próbálja meg folytatni és a nappali pörgés után még bevág 1-2 energiaitalt, hogy az éjszakát is bírja.
Ez valahogy úgy fest, hogy este 10 óra körül nekiülsz dolgozni. Pár perc alatt készen leszel. Persze, ez nem igaz. 11 körül már realizálod, hogy ma nem fogsz aludni, úgyhogy kimész egy kis rágcsálnivalóért és beteszel valami pörgős zenét. Olyan hajnali 3-4 óra körül kezdesz kifogyni a szuszból, de még nem végeztél. Ha már fenn maradtál, akkor nem mindegy? Majd délelőtt alszol. Olyan 5-6 óra között kidőlsz és alszol 11-ig. Ezzel csak az a gond, hogy másnap semmiféle produktív munkára nem leszel képes és este alig tudsz majd elaludni. Valójában több időt veszítesz, mintha hagytad volna a fenébe és másnap dolgozol..
Ez nekem is sokáig rossz szokásom volt. Este nyugisabb az idő, senki nem zavar, minden csendes. Csak az a gond az éjszakai munkával, hogy többet árt, mint használ.
Én ezt a módszert vészhelyzetek esetére ajánlom. Vészhelyzet nem az, amikor konfliktusod lesz valakivel, mert csúszik a határidő. Vészhelyzet az, amikor valami halaszthatatlan dolgot veszítenél el. Ekkor rá lehet áldozni néhány napot a feszített tempóra, de ekkor nincs másnap délig alvás! Ezt általában 1-3 napig lehet bírni, utána már feltűnően kiül a fáradtság az agyra és erősen visszafogja a teljesítményt. Ekkor meg nem csináltál semmit…szóval…ezt a módszert csak kivételes esetekben alkalmazd.
2. Aludj többet!
Lehet, hogy meglepett, de a kipihent ember sokkal jobban bírja a gyűrődés. Egy kellemes éjszakai alvás regenerálja az agyad és a testet a következő napra. Itt egy jó videó a témában az éjszakai pihenés előnyeiről:
Nem az a lényeg, hogy több időt dolgozz, hanem hogy megadott idő alatt produktívabb legyél!
S mi a helyzet a délutáni alvással? Hasznos a délutáni pihenés?
Gyerekként utáltam ebéd után aludni. Mindaddig értelmetlennek találtam ezt a szokást, míg el nem olvastam tizenévesen egy tanulmányt, mely szerint a kora délutáni órákban van a legmagasabban a növekedési hormon termelésünk és ezekben az órákban tud a nap folyamán legjobban regenerálódni a szervezet.
Azóta ezekben az órákban járok edzeni, amikor csak tehetem. Ilyenkor tudunk a legjobban pihenni vagy a legjobban teljesíteni fizikailag.
A délutáni pihenés stresszmentesít, fejleszti a logikus gondolkodást és növeli az érzékszerveink teljesítményét. Délutáni pihenésre 20-30 percet szoktak ajánlani. Ennél több pihenő, már könnyen alváshoz vezetne, ami gyerekként kívánatos, felnőttkorban azonban nem.
3. Válassz ki kevesebb órát a munkára
Most biztosan ilyesmire gondolsz:
“Tessék, még egy pont, amivel a munkáról akar lebeszélni, pedig a hatékonyságnövelés miatt jöttem ide.”
Nem titok, hogy a hosszú munkaórák a vállalkozók életének szerves részét képezik. Nem ritkák a 60 órás munkahetek sem, pedig nem azért van heti 40 órás munkahetünk, mert lusta disznók vagyunk, hanem azért, mertez az optimális óraszám, amiben még a hatékonyság fenntartható és nem vezet kiégéshez.
Kutatások kimutatták, hogy azok, akik sokat dolgoznak könnyebben fordulnak alkoholhoz, megnövekszik a szívroham kockázata és az agyukat is tönkreteszik hosszútávon.
Nem keményen kell dolgozni, hanem okosan. Szervezz ki, automatizálj!
Attól, hogy több órát dolgozol még egyáltalán nem garantált, hogy végzel a munkával vagy a végeredmény jobb lesz, mintha kevesebbet dolgoznál és kipihenten fognál a megvalósításhoz.
Akkor mi legyen? Ne dolgozzak? Dehogynem!
Tűzz ki tartható, de szoros határidőket és ne dolgozz többet, mint amennyit feszítetten, de még kényelmesen el tudsz végezni.
Szervezd ki az időrabló, monoton munkákat másnak, te pedig foglalkozz azzal, ami a pénzt hozza.
Az én módszerem nagyon egyszerű a hatékonyságom növelésére. Beállítom az órát 25 percre. Ebben a 25 percben folyamatosan dolgozom, majd a következő 10 percben pihenek. Utána újra 25 percet dolgozom és így tovább…így sokkal jobban bírom, mintha egyszerre dolgoznék hosszú órákat.
Azonban ez nem mindenkinek válik be. Kutatások megmutatták, hogy az optimális munkaidő 52 perc, amit 17 perc szünet követ.
4. Ne halogasd a munkát!
Te is találkoztál már ezzel:
Leültél dolgozni, de érezted, hogy most nem fog menni. Nincs hozzá erőd, nincs hozzá ihleted, nincs kedved…s ekkor úgy döntöttél, hogy inkább szünetet tartasz. Megnézel pár Youtube videót és chatelsz a barátaiddal. Úgy egy óra múlva észbe kapsz és rosszul érzed magad, amiért az elmúlt egy órában nem csináltál semmit, emiatt még rosszabbul érzed magad. Ilyen rosszkedvűen pedig semmi kedved dolgozni…és íme, a 22-es csapdájában vagy.
Hogyan kerüld el a bűntudatot?
Kezdj el dolgozni. Azonnal. Mindig a nehéz feladatokkal indíts. Ne törődj azzal, ha pocsékul megy. Csak csináld!
Az egyetlen rosszul végzett feladat az a feladat, amit el sem végzel.
A halasztgatás a kiégés egyik tünete. Fizikálisan, mentálisan és érzelmileg is megöli a motivációdat.
5. Hallgass zenét!
A zene legalább olyan régi találmány, mint maga a munkavégzés. Régebben a munkások énekeltek a szalag mellett, hogy jobban menjen a munka. Ezt a tulajdonosok is észrevették, ezért a néhány gyárban zenészeket béreltek fel. Ez megnövelte a munkások termelékenységét és a munkakedvüket.
A munkahelyi zajok rombolják a teljesítményt és a produktivitást. Ez különösen igaz akkor, ha a háttérben még zene is megy. A fülhallgatók a legjobb barátaid lesznek a teljesítménynövelésben. Több kutatás is bizonyította már a kapcsolatot a zene és a kognitív funkciók között, ugyanakkor a zenének ez a képessége csak bizonyos típusú zenék hallgatásakor érvényesül.
A gyors tempójú zene általában rosszul hat a mentális teljesítményre, ugyanakkor a gyors tempó itt a te aktuális hangulatodtól is nagyban függ. A felpörgetés néha pozitív hatással bír az agyra, néha viszont blokkolja a kreativitást. Neked kell kitapasztalnod, hogy milyen zene van rád jó hatással és milyen típusú zenéket kell kerülnöd.
Példaként itt van az a zene, amit hallgatok ennek a bejegyzésnek az írása közben (Nem a kép a lényeg, minden hasonló zenének ilyen borítóképet raknak mostanság) :
Ezek a monoton zenék kikapcsolják a külvilág zajait, ugyanakkor nem zavarnak meg a gondolkodásban. Ezzel ellentétben munka közben nem szeretek magyar nyelvű zenéket hallgatni. Egyszerűen azért, mert odafigyelek a szövegre.
Tanulság
Ha ezt a cikket olvasod, akkor neked is az egyik legfontosabb célod, hogy minél többet hozz ki magadból. Amikor az idő a legfontosabb erőforrásod akkor nem engedheted meg, hogy olyan dolgokra pazarold, amelyeket nem számítanak.
Mindenki egyedi és különbözik a többiektől. Mindenkinek más hatékonyságnövelő technikák működnek. Mi ezt pontosan tudjuk, ezért igyekszünk minél több hatékonyságnövelő technikát bemutatni a LifeManagement Blogban.
Próbálj ki minél többet és tedd szokássá azokat, amelyek Neked működnek.
Tetszett a bejegyzés? Iratkozz fel most a Facebook oldalunkra, hogy soha ne maradj le az újabb cikkekről!
Te másként gondolod? Nekünk számít a véleményed! Írj nekünk a LifeManagement Blog közösségi oldalán!
Táplálkozás & Edzés mesterfokon - LifeManagement blog
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: