Táplálkozás & Edzés mesterfokon

Hányszor egyek egy nap? Ehetek-e 6 óra után? Gyakori kérdések a rendszeres táplálkozásról.

Mi a jobb? Többször keveset vagy ritkán többet enni? Melyik hízlal jobban? Együnk-e az éjszaka közepén, ha éjszakás műszakban vagyunk? Lehet-e enni este 6/8/10 után? Mit jelent az egészséges táplálkozás? Ezekre a kérdésekre kaphatsz választ a bejegyzésből.

A minőségi és rendszeres étkezés az egészséged egyik, ha nem a legfontosabb pontja.  Főleg, ha többre tartod a megelőzést, mint a tűzoltást. Beszéljünk most a rendszerességről.

Az egészséges szót rögtön bontsuk fel két gyűjtőfogalomra: Minőségi és rendszeres táplálkozás. Ebben a bejegyzésben a rendszerességről fogok több szót ejteni, mert a köztudatban már egyre jobban terjed az egészségtudatosság, de a rendszeres táplálkozás elfogadottsága – bár az egészséges táplálkozás része – még gyerekcipőben jár.

zoldseg-viz-tal


Gyakori kérdések a rendszeres táplálkozásról

 

Többször egyek keveset vagy inkább ritkábban, de többet?

Ezt a kérdést hallom a leggyakrabban. Mielőtt megválaszolnám, érdemes megismerkedni egy, az egészség szempontjából sajnos terjedő nézettel.

A napi makróbevitel meglegyen, az a fontos

Egy ideje elkezdett terjedni az a káros nézet, hogy teljesen mindegy mikor mennyit eszel, a lényeg, hogy a “makrók meglegyenek”. Ez dióhéjban azt jelenti, hogy elégítsd ki a napi igényét a szervezetednek. Ehetsz bármit, csak ne koplalj. Ezt a hozzáállást feltűnően sokan teszik magukévá azok, akik megragadtak a tápanyag = fehérje, szénhidrát, zsír édeshármasnál. Ennek a hozzáállásnak több köze van a kényelemhez, mint az egészséghez. Hiányzik ugyanis a minőség igénye. A különbség bizonyos fehérjék, szénhidrátok és zsírok szervezetre gyakorolt hatásai között, nem beszélve arról, hogy a szervezetnek sokkal komplexebb igényei vannak, mint a megfelelő makróbevitel.

Vannak, akiknek a megfelelő mennyiségű étel beszerzése is nehézségekbe ütközik, ezzel tisztában vagyok, de itt és most nem erről lesz szó.

A fenti elv második hibája, hogy a rendszerességet teljes mértékben ignorálja. Sokan természetesen a testépítéssel kötik össze a rendszeres és minőségi táplálkozást, amit én próbálok minél jobban elkerülni. Nincs semmi logika abban, hogy csak az foglalkozhat az egészségével, aki edzőterembe jár.

Ha az egészséged fontos, akkor ezt felejtsd el!

Kerüld el a cukros és fehérlisztes dolgokat! Miért?

A rendszeres táplálkozás 2 okból fontos. Az egyik, hogy a szervezeted rendszeres táplálása az inzulinszintedet viszonylagos nyugalomban tartja. Ettől sokkal energikusabbnak, kiegyensúlyozottabbnak fogod érezni magad egész nap. Ez nem elég indok arra, hogy odafigyelj?

A fehérlisztes és feldolgozott cukros termékek hullámvasútra teszik az inzulinszinted.  Hirtelen energizál a gyors tápanyag, de már középtávon (tízpercekről beszélünk) fáradékonnyá tesz. Ráadásul rendszeres fogyasztásuk bizonyítottan növeli a metabolikus szindróma kialakulásának veszélyét, ami ilyen apróságokat okozhat, mint az elhízás, magas koleszterinszint és cukorbetegség.

Ha lehetséges, fogyassz teljes kiőrlésű termékeket, lassan felszívódó szénhidrátokat ( Google: Miért fontos a glikémiás index? ). Előzd meg a bajt, ne utána fizess súlyos pénzeket és időt.

A másik ok, amiért fontos a rendszeresség a táplálkozásban, hogy ne kerülj katabolikus állapotba, azaz “mindig legyen energiád”. A szervezeted folyamatosan el lesz látva tápanyaggal, ami kihat a mindennapi teljesítményedre is. Lényeges, hogy ezt a szükségletet jó minőségű ételekből próbáld meg fedezni.

Természetesen az emberi test rettentő jó túlélő. Képesek vagyunk egész nap kimerítő fizikai/szellemi munkát végezni két szendvicsen és kávén. Sőt, ha másfél napig nem iszol egy korty folyadékot sem, akkor is tudsz dolgozni…de minek? Mi értelme feleslegesen sanyargatni a szervezeted? Rengeteg emberrel találkoztam, akiknek az anyagi feltételeik megvoltak, hogy rendszeresen vegyenek maguknak minőségi ételt, mégsem tették. Nonszensz, hogy emberek saját akaratukból sanyargatják magukat kifejezetten “okos” indokokkal takarózva.

Itt a kedvenc kifogásom: Kellemetlen, ha ők állnak fel először a munkából, hogy kimenjenek enni/inni. (De olyat is hallottam már, hogy inkább nem evett valaki, hogy ne kelljen WC-re mennie, mert az milyen ciki munkahelyen…) Sírjak vagy nevessek, hogy felnőtt emberek ilyenekkel foglalkoznak?

Folyamatosan biztosítsd a szervezetednek azt az alapvető szükségletét, hogy tápanyaghoz jusson. Ha ezt megteszed, akkor heteken belül érezni fogod a javulást a teljesítményedben. Nem beszélve arról az apróságról, hogy soha nem kell telezabálnod magad, ezáltal nem terheled meg a szervezeted, s nem leszel kajakómás sem egész délután.


Mennyi az annyi?

Általánosan javasolt a napi 3 étkezést felbontani 6 kisebb étkezésre. Ha megteheted, akkor ez a legjobb megoldás, azonban figyelj arra, hogy az étkezések közötti nassolást kerüld el. A “bekapok valamit” az nem étkezés. Az zavaró tényező, saját magad átverése.

Nekem a gyakorlatban a napi 4-5 étkezés vált be, én ezt találtam betarthatónak hosszútávon. Edzésnapokon ezt még kiegészíti az edzés utáni turmix. A lényeg, hogy nagyjából egyforma időtávokra legyenek egymástól ezek az étkezések. Így biztosíthatod a rendszeres, egyenletes tápanyagbevitelt. Az anyagcseréd meghálálja.

 

Egyéb gyakori kérdések

 

Melyik hízlal jobban, ha többször eszek keveset vagy fordítva?

Ha keveset eszel, az mindenképpen a fogyás ellen van. A szervezeted elkezd hozzászokni a ritka tápanyagbevitelhez és elkezd mindent raktározni “sosem lehet tudni” alapon. Ugyanakkor a sokat ritkán rendszer – ahogy fent írtam – hosszútávon metabolikus problémákat okoz.

Személy szerint a többször KEVESET, de akkor is MINŐSÉGI ételeket tartom a legjobbnak, megfűszerezve a rendszeres mozgással. Ez rövid és hosszútávon is a siker titka, ha a célod az egészséged megőrzése és a tested feszesen tartása.

Éjszakás műszakban hogyan lehet egészségesen táplálkozni?

Az éjszakai étkezés azért nem ajánlott, mert ha egész nap többször is eszel…gondolj bele…a gyomrod, az emésztőrendszered nem pihen. Ekkor tudna regenerálódni. Szóval mi a helyzet akkor, ha éjjel dolgozol?

Ebben az esetben fenn vagy egész éjjel…a szervezeted ilyenkor nem pihen, az emésztőrendszered sem…ugyanúgy érdemes táplálkozni, mint napközben. Az egészséges táplálkozás éjszakai műszakban teljesen ugyanaz, mint nappal. Bár a szervezeted a szokatlan terhelés miatt jobban termeli a kortizol hormont, ez pedig – sok más tényező mellett – a raktározást segíti elő, még mindig jobb egészségesen táplálkozni, mint sehogy vagy rosszul. Ugyanis utóbbiak csak rátesznek egy lapáttal az egyébként sem optimális helyzetre.

Amikor éjszakai műszakban dolgoztam, én ugyanúgy ettem, mint nappal. 3-4 óránként valami minőségi, teljes értékű ételt. A munka végén, amikor már az alvás ideje közeledett, akkor ettem könnyebbet.

Ehetek-e délután 6 vagy este 8 óra után?

Nagyon kíváncsi vagyok, hogy ez az okosság kitől kezdett terjedni…Igen, ehetsz. Teljesen mindegy hány óra van. Ha ébren vagy és délután vagy kora estére esik az egyik étkezésed, az semmin nem fog változtatni.

Elfogadott dolog, hogy az emésztőrendszer pihentetése érdekében este 8 óra után már ne fogyasszunk semmilyen táplálékot, azonban ez olyan emberek számára irányelv, akik 22-06h között alszanak.

diéta-6-utan

Mi a lényeg? Keveset, de azt amennyire csak lehetséges, rendszeres időközönként elosztva.

Tetszett a bejegyzés? Iratkozz fel most a Facebook oldalunkra, hogy soha ne maradj le az újabb cikkekről!

Te másként gondolod? Nekünk számít a véleményed! Írj nekünk a LifeManagement Blog közösségi oldalán!

Táplálkozás & Edzés mesterfokon - LifeManagement blog

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!