Az Első az étel című könyv Dallas Hartwig és Melissa Hartwig szerzőktől már egy ideje felkerült a könyvlistámra. Régóta be akartam szerezni ezt a könyvet és nem csalódtam benne. De mit nyújt ez a Paleo táplálkozásról szóló könyv?
Tartalom
A könyv első fejezeteiben a hangsúly az ételek által kiváltott pszichológiai reakciókon van. Bemutatja, hogy bizonyos finomított ételek hogyan teszik tönkre a szervezeted normális működését és ez hogyan van hatással a viselkedésedre és a mindennapi közérzetedre. Az ételeket a hormonháztartásra gyakorolt hatásai alapján kategorizálja és ezeket a folyamatokat részletesen bemutatja.
Külön pozitívum, hogy a “jövőbe néz” azaz a jelenlegi rossz szokásaidat nem kizárólag a tükör szemszögéből mutatja be, hanem az egészséged szemszögéből is. “Ha ezt és ezt eszed, ne csodálkozz, ha 10-20 év múlva ilyen és olyan bajod lesz.”
Ahogy haladsz az olvasásssal, úgy kerülnek helyre a kirakós darabjai. Egyre több információt köt össze és szépen építi fel a magyarázatát annak, hogy bizonyos ételek miért jók és miért rosszak a szervezetünknek. Bemutatja, hogyan alakul ki az inzulinérzékenység és mit tehetsz ellene. Választ ad ezernyi egészséges táplálkozás tévhitre, de kerüli a szélsőségeket. Nem parancsol, hanem tanácsot ad. A döntéseket az olvasóra bízza. Közérthetően, mégis tudományos megalapozottsággal fogalmaz.
Bemutat egy olyan étrendet (Whole 30), ami állati fehérjéken, zöldségeken és gyümölcsökön alapul. Segít helyrebillenteni a szervezeted működését. Segít abban, hogy kiszűrd azokat az ételeket, amelyek gyulladásokat okoznak a testedben.
A könyv vége felé recepteket írtak olyanoknak, mint én. (Fiatal férfi, nulla gasztronómiai érzékkel) . Az utolsó lapokon a könyv írásakor felhasznált tanulmányokat listázza azoknak, akik mélyebbre akarnak ásni a témában.
Paleo
Az Első az étel könyv a Paleolit diéta mellett teszi le a voksát, viszont egyáltalán nem propaganda könyv. Szerencsére a “Paleolit ideológiából” körülbelül 3 mondat található az egész könyvben, a többi dolog olyan ajánlásokon és információkon alapul, amelyeknek semmi közük az ősemberhez.
Személyesen a hideg kiráz ezektől a kamu marketingdumáktól, amelyekkel kamu, cukormázas történetet szőnek és a 100 oldalas könyvet 450 oldalra növelik. Az ember életét pocsékolják ezekkel a hülyeségekkel, marketingesként sem értek egyet a kamuszövegekkel.
Első az étel – Erősportolóknak
Bár a könyv szentel néhány mondatot a megnövekedett fizikai aktivitást végzők étrendjére, szerintem közel sem eleget. Aki először találkozik ezzel a könyvvel és ezután fogja elkezdeni az erő- vagy küzdősportokat, esetleg nehéz fizikai munkát végez, annak nem ajánlom nyugodt szívvel ezt a táplálkozási rendszert. Nem úgy, ahogyan a könyvben van. A könyv a szénhidrátok bevitelének radikális csökkentésére hívja fel a figyelmet, beleértve a teljes kiőrlésű termékeket is. A szerzők szerint a szénhidrátokat érdemes zöldségekből és gyümölcsökből fedezni, mindenféle gabona elhagyásával. Alternatívaként a céklát és az édesburgonyát említi.
Igazuk van a szerzőknek abban, hogy a teljes kiőrlésű termékek egyetlen előnye a lassabb felszívódás a finomított táplálékokhoz képest. Abban is, hogy a teljes kiőrlésű pékáru csak részben teljes kiőrlésű, a Magyar Élemiszerkönyv minimum 60% beltartalmat határoz meg. A paleo étrendben a gabonafélék nem elfogadottak az egészségre gyakorlat hatásuk miatt. Azonban legalább ugyanannyi kutatás áll a gabonafélék mellett, mint a gabonafélék fogyasztásával szemben, ugyanakkor mindenki egyetért abban, hogy a finomított liszt és a belőlük készült pékáruk messziről kerülendőek.
Szóval…ezzel a részével nem értek egyet.
Ha az ember nem végez kemény fizikai munkát vagy erőedzéseket, akkor a könyv tanácsainak maradéktalan megfogadása egész biztosan lepucolja a felesleg nagy részét a testedről. Ha viszont igen, akkor az izomtömeged is könnyen eltűnhet vele az erődről nem is beszélve.
Ha ellenállásos edzéseket (birkózás, testépítés, erősember, Crossfit stb.) végzel és szeretnéd kihozni a testedből a maximumot, akkor érdemes a gabona-stop szabályt óvatosan alkalmazni. A nagyobb erőkifejtéshez – és az izomtömeg fenntartásához – egyszerűen több szénhidrátra van szükséged. Zöldségből legalább 4-5x annyi kell a szükséges szénhidrátbevitelhez, mint gabonafélékből és ezt egy átlagember ideje és pénztárcája nem engedheti meg.
Nekem legalább 300 g szénhidrátra van szükségem egy napon, de nehézsúlyos edzések környékén ennél többet is megeszek. Ez rengeteg zöldség lenne. Eszméletlen mennyiség!
Ehhez feneketlen pénztárcára és rengeteg, evéssel töltött szabadidőre lenne szükségem.
A könyv erre 1 kőkemény mondatot szentel, amiben figyelmeztet, hogy ne akkor próbáld a határaidat feszegetni, amikor a Whole30 programot követed. Tényleg ne. Ugyanakkor ez a könyv az egészségről szól, a fittségről, a jóllétről és nem arról, hogy feszegesd a határaidat, mint egy normális súlyzós vagy küzdősport edzésen.
Ha célod van a sporttal, akkor a Whole30 egy kicsit módosított változatát érdemes kipróbálnod.
Egészséges-e a paleo táplálkozás?
Nézzük…a magas gyümölcs és zöldségtartalmú diéták egyértelműen egészségesek. A nem extrém magas fehérjebevitel szintén egészséges. Az Omega-3 zsírsavak fogyasztása (hal) szintén egészséges. A vöröshúsok propagálása annyira nem, de próbálj meg komoly erőt kifejteni halon és csirkemellen élve…garantálom, hogy 1 év után rosszul leszel tőlük, akármilyen finoman is készíted el.
Tehát összességében egészséges a paleo táplálkozás.
A könyvben elkészített Whole30 keretrendszer segíteni fog az egészséges életmód útjára lépni mindenkinek, aki radikális változtatások nélkül, hosszútávon akar tenni az egészségéért.
Ugyanakkor egy jó étrendben a különböző ételcsoportok közötti egyensúlyt próbáljuk fenntartani, a paleo táplálkozás pedig egy szabályrendszer. A szabályrendszerek pedig merevek, ezért érdemes őket az egyéni igényeknek megfelelően változtatni.
Érdemes-e megvásárolni ezt a könyvet?
Számomra sok újdonságot nem jelentett, hiszen eddig is hasonló elvek alapján táplálkoztam (anélkül, hogy paleo táplálkozásnak hívnám) és a könyv inkább megerősített a szokásaimban. Érdemes-e megvenni az Első az Étel című könyvet?
Igen a válaszom, ha most ismerkedsz az egészséges táplálkozással, szeretnél egy komplex programot és számodra a jólléted, az egészséged az elsődleges. Vedd meg ezt a könyvet, ha konkrét tanácsokat és cselekvési tervet akarsz.
Igen, ha szeretnél megérteni a tested működését és az ételek testedre tett hatásait, s javítani a közérzeteden, az energiaszinteden.
Ha a paleolit táplálkozás érdekel, akkor ezt a könyvet vedd meg.
Nem, ha olyan könyvet keresel, amely segít a táplálkozásodon keresztül a tested maximális terhelésének növelésében. A sporttáplálkozás egy kicsit más.
Én megvettem és fontos részét képezi a könyvtáramnak. Végülis…ez egy NY Times Bestseller! 😉

A kiwi nem a könyvhöz járt.
Tetszett a bejegyzés? Iratkozz fel most a Facebook oldalunkra, hogy soha ne maradj le az újabb cikkekről!
Te másként gondolod? Nekünk számít a véleményed! Írj nekünk a LifeManagement Blog közösségi oldalán!
Táplálkozás & Edzés mesterfokon - LifeManagement blog
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: