Milyen az ideális női alak 2018-ban? Néhány napja egy szakmai csoportban bukkantam egy kutatásra, amelyet szórakoztató olvasmányként töltöttek fel. A témában még egyetlen értelmes cikk sem létezik magyarul, ezért egy kicsit kibontottam az egészséges táplálkozás és az ideális női alak kapcsolatát. Szóval adott a kérdés: Milyen az ideális női alak és milyen hatással van ez a táplálkozásunkra?
Ez a bejegyzés eredetileg a kicsit sem kattintásvadász “Milyen a tökéletes női alak?” címet viselte. A “tökéletes női alak” kifejezésre sokkal többen keresnek, mint az “ideális női alak” kifejezésre. Számomra azonban a minőség a fontos és nem a mennyiség, ezért megváltoztattam a címet.
Érdekességként akadtam rá az egyik sporttáplálkozással foglalkozó amerikai Facebook csoportban egy posztra, amelyben egy tanulmányt osztottak meg. Ez a tanulmány arról szólt, hogy az ideális női alak hogyan változott meg az elmúlt években. A tanulmány az 1999 és 2018 közötti Miss USA győzteseket vette alapul. Ez az a verseny, ahol a külső mindennél fontosabb a pontozásnál. A tanulmányról részletesebben ITT olvashattok.
A kutatás megmutatta, hogy az ideális női testkép a 2000-es évek óta egyre jobban tolódik a fitt és sportos test irányába. Ma már nem a vékony alak a legvonzóbb, hanem a sportos. Nem hiszed el?
Érdekességképpen csatolok egy képet, amelyen az 1991, 2006, 2013 és 2018-as győztes szerepel:
A női ideál egyre jobban a fitt és sportos megjelenés felé fordul az egyszerűen vékony nőideál irányából. Különösen feltűnő a különbség az 1999-es és a 2018-as szépségverseny győzteseinek fizikuma között. A 2018-as győztes sokkal izmosabb, kidolgozottabb.
Az Independent Magazin is felkapta ezt a cikket és írt egy összefoglalót a kutatásról. Amióta bárki tud fotót készíteni és megosztani a közösségi média felületein, azóta az egészséges, fitt életvitel óriási népszerűségnek kezdett örvendeni.
Az Instagram felfutása óta egyre több és több nő olvas utána a témának és fedezi fel a súlyzós edzések és az egészséges táplálkozás előnyeit. A #strongnotskinny #fitness és #fitspo hashtagek egyre népszerűbbek, a #fitness egyébként jelenleg a 30. legnépszerűbb és olyan tageket előz meg, mint például a #cat #beauty és #motivation.
Egy másik cikk (amely a legnagyobb példányszámú Ausztrál női magazinok tartalmát vizsgálta) azt állapította meg, hogy ma már nincs olyan kiadás – az igazán fiataloknak szóló újságokon kívül – amelyekben ne lennének fitnesz tippek. A magazinok hasábjain a vékony alkatú fiatal lányokat lecserélték sportos, tónusos fiatal lányokra. A szerző egyetért azzal, hogy az ideális női alak és a fizikai egészség egyre jobban összekapcsolódik a tónusos, finoman izmos megjelenéssel. Ez azonban nem volt mindig így.
Nézzük, hogy milyen volt az ideális női alak az 1900-as években! Milyen kapcsolatban állt az elmúlt évszázadban a preferált testalkat az egészséggel? ( liftingrevolution.com cikke alapján)
Az 1910-es években még a túlélésen volt a hangsúly. A nők nem sok hangsúlyt fektettek a megjelenésükre, hiszen nehéz időszak volt ez a világtörténelemben. Az ételek egészségre gyakorolt hatása szinte egyáltalán nem volt fontos.
Az 1920-as évek óriási változásokat hoztak. A nők egyenlőek akartak lenni a férfiakkal. Elegük lett abból, hogy másodrangú emberként kezelik őket. Az aktuális megjelenést a férfias megjelenés dominálta. A forráscikk szerint a nők ebben az időben tudatosan leszorították a melleiket, hogy férfiasabbnak nézzenek ki.
Ebben az időben a nők felismerték, hogy lehetnek egyszerre erősek és szexik. Ezt a korszakot az olyan színésznők uralták, mint Bettie Davis.
Ezekben az években kezdtek el a nők először foglalkozni azzal, hogy mit esznek és ez milyen hatással van a testükre. Ekkoriban a testedzés még nem volt általános, bár néhány nő próbálkozott vele.
Az 1940-es években az ideális női test megerősödött. A férfiak a háborúban harcoltak, míg a nőknek sokszor a nehéz munkát is át kellett venniük a hátországban. A női alak formásabb lett, a ruhák rövidebbek. A nők sokkal jobban érezték magukat attól, hogy megmutathatják magukat.
Marilyn Monroe ismerős? Ebben a korszakban a természetes női alak sokkal nagyobb figyelmet kapott, mint ezelőtt bármikor. A csípők és a mellek “kiemelt figyelmet” kaptak, de már nem pusztán a szexualitás, hanem az egészség és termékenység külső jeleiként.
A mackónadrág eltűnt. A hölgyek a férfiak figyelmének felkeltése érdekében még a boltba is kiszépítették magukat.
Itt valami megborult. A nők hirtelen magasak és vékonyak akartak lenni. Semmi izom, semmi felesleg. Az ideális női alak megváltozott az 1960-as években. Nem volt olyan szó, hogy “túl vékony”. Az étkezés is ennek lett alárendelve.
A vékony női test ideálja még mindig szedte áldozatait. Mindenki kisebb és vékonyabb akart lenni, mint a barátnői. Ebben az időben megnövekedett az étkezési rendellenességek száma.
Az 1980-as éveket a fitt női ideál kezdeti korszakának tekintjük. Ekkor kezdett divatba jönni az izmos test mind a férfiaknál, mind a nőknél. Az izmos (=tónusos) test egyre népszerűbb volt, de az erőedzés nem volt ennyire ismert. A nők főleg aerobic edzéseket végeztek. Az étkezési rendellenességek száma még mindig egyre növekedett.
Újra mindenki egyre vékonyabb akart lenni, mint a modellek a kifutón. Az 1960-1990 évek között az ideális női alak arról szólt, hogy a nők egyre vékonyabbak akartak lenni és mindent ennek rendeltek alá. Mintha a 80-as évek csak egy gyenge próbálkozás lett volna ennek a megváltoztatására, a 90-es években az inga visszalendült.
Barbie. A 2000-es évek ideálja a Barbie test volt, amivel egyetlen probléma akadt: Elérhetetlen. Ez felmérések szerint addig soha nem látott önértékelési és étkezési zavarokat okozott a nőknél. Az előző évtizedekben minden ideál elérhető volt, de a 2000-es évek ideáljának nem lehetett megfelelni. (Fenti kép a Photoshop hatását szemlélteti)
Ez az ideál szolgálta a legjobban a fogyasztói társadalmat, hiszen aki elégedetlen, az megoldást keres a problémájára. Aki pedig egy olyan “problémát” akar megoldani, ami valójában nem probléma…az mindig elégedetlen lesz. Mindig újabb és újabb “termékekre” lesz szüksége.
Ugyanakkor a 2000-as évek végén kezdett egyre több nő súlyzós edzéseket végezni. Külső megjelenésük egyszerre volt vékony, mégis izmos.
A 2010-es évek elején a fitneszipar beindult. A testedzés tömegtermék lett, amiben a közösségi média felületeinek úttörő szerepe volt. Ezzel párhuzamosan egyre több információ terjedt el az egészséges táplálkozásról és a különböző diéták és egészséges(nek hazudott) étrendek száma folyamatosan növekedett. Az egészséges táplálkozás és a testedzés eddig soha nem látott népszerűségnek kezdett örvendeni.
Valószínűleg kezd bezárulni a kör és az arany középút felé haladunk a 2010-es évek eleje óta. Ma már senki nem akar “tökéletes Barbie” lenni, de azért a tökéletességre törekvés mindenkiben megmaradt. Ma már mindenki tudja, hogy az aerob és az erőedzés ugyanolyan fontos, mint a táplálkozás.
A nők megszerették az izmaikat. Imádják, hogy erősek és nem gyengék többé. Ma már nem akar mindenki vékony lenni, helyette “fitt” (angolul: fit) akar lenni. Az erős nő nem a férfira akar hasonlítani, hanem a nőiességét kiemelve akar erőssé válni. Akkor, amikor szüksége van rá.
Tökéletes nem létezik.
De próbálj meg törekedni rá egy.bizonyos.pontig.
Gondolj bele, hogy a média által preferált az ideális test egyre elérhetetlenebb. Igaz, a korábbi Barbie alkatnál sokkal elérhetőbb – fizikailag – a sportos női alak. Észben kell tartanunk, hogy mindenkinek 24 órából áll az élete és nem minden nő születik keskeny medencecsontokkal és széles vállakkal, ahogy a mai fitneszideál megköveteli. Ettől még ők is lehetnek fittek, szépek és egészségesek!
A jelenlegi ideál előnye, hogy – ellentétben a 90-es évekkel – az egészséges életmódot preferálja. Az egészséges ételek fogyasztása, a felesleges stresszfaktorok kiiktatása mindennapi téma lett. Felhívja a figyelmet arra, hogy a tested TE vagy. Az vagy Te, nézd meg jól és törődj vele! Jusson eszedbe, hogyha jól működik életben tart és a te felelősséged a működését biztosítani.
A fitt női test elérése és a vele kapcsolatos egészséges életmód a káros, önpusztító szenvedélyekkel szemben mutat fel egy lehetséges alternatívát. Miért pusztítanád magad, ha lehetsz erősebb, egészségesebb, gyorsabb, hajlékonyabb és ezt kamatoztathatod az életben?
A jelenlegi fitt és egészséges ideál propagálása soha nem látott mértékben növelte az egészséges táplálkozás és a testedzés iránti érdeklődést. Míg egyik oldalon a világ 34%-a túlsúlyos ( a magyar lakosság 2/3 része) a kritikán aluli minőségű ételektől, ezzel párhuzamosan egyre többen figyelnek oda arra, hogy miből mennyit esznek. Ez pedig az általános egészségre, a szellemi teljesítőképességre és az önbecsülésre is pozitív hatással van.
Mindez azonban az érem egyik oldala….
…a másik oldalon akadnak hátrányok. A média azt sugallja, hogy a fitt test minden. Minden arról szól, hogy jól kell kinézned! Már az sem mindegy, hogy milyen ruhában izzadsz le és edzés közben milyen zoknit húzol.
De mi az, hogy jól kinézni? Jelen kontextusban a “jól” jelző a magazinok és az internet által általánosan elfogadott és elismert normát jelenti. Ez állandó szorongást és önbizalomhiányt okoz a fiatal lányok számára, hiszen néhány éve még gyerekek voltak, most meg – ha nincs szerencséjük – gyökeresen meg kell változtatniuk a mindennapi életüket, hogy a fiúk és a társadalom elismerését kiváltsák.
Az állandó megfelelési kényszer viszont minden, csak nem egészséges. Bár tömegek nem értik ezt a filozófiát, de ez Téged, aki engem olvasol ne foglalkoztasson.
Azért sportolunk, mert a szervezetünknek szüksége van rá és nem azért, mert attól úgy nézünk ki, ahogy a társadalom elvárja.
Az csak egy pozitívuma az egésznek, hogy most az ideális alak egybeesik azzal, amit te elértél. Én akkor is sportolásra fogok bíztatni mindenki, ha a 150 kilós test lesz az ideális, mert a mozgás egészséges. A többi meg kit érdekel?
Az egészséges életvitel következménye a fitt (és jelenleg idealizált) test. A puszta jobb kinézet egy üres és fenntarthatatlan cél.
A lényeg a fitt és egészséges test szervezet. Ez több, mint ahogyan a tükörben kinézel. Fittnek lenni azt jelenti, hogy minden tekintetben odafigyelsz a jólétedre és ez nem feltétlenül jelenti a tested változását.
Ezt a változást úgy érheted el, hogy a stresszfaktorokat igyekszel tudatosan csökkenteni, a személyiségedet fejleszteni. Egészséges ételeket enni, kiegyensúlyozott diétát folytatni tápanyagdús ételekből. Add meg a testednek a megfelelő mennyiségű és minőségű ételeket, mozgást és pihenést. Cserébe boldogságot kapsz.
Az elvégzett munka és odafigyelés magával hozza a megjelenésed pozitív irányú változását is.
Minden az apró változtatásokon múlik:
Kis lépések fogják megváltoztatni az életed. Tervezni nagyban kell, végrehajtani kicsiben. Az egészséges életmód nem egy cselekedet, hanem egy mindset. Egy értékrend, egy hozzáállás.
Oké, nem kell megkövezni. Vannak, akik természetesen vékonyak és számukra ez az alaphelyzet. Ez normális. Az viszont nem normális, hogy valaki pusztán azért akar vékony lenni, hogy vékony legyen.
Felejtsd el az éheztető fogyókúrákat! Ennek van egy sokkal kevésbé veszélyes módja is: Figyelj oda az egészséges táplálkozásra, a rendszeres mozgásra és pihenésre. Ennek hatására a tested olyan változásokon megy keresztül, amelyeket garantáltan élvezni fogsz.
Amikor az Instagramon nézegeted a képeket, ne feledd: Fittnesz és testépítő sportolónak, személyi edzőnek lenni nem ugyanaz, mint a mindennapokban helyt állni és mellette sportosnak lenni. Nekik az a munkájuk, hogy a testüket építik, neked nem. Ez nem jelenti azt, hogy hanyagold el magad és dőlj hátra “fogadjon el így mindenki vagy kapja be” hozzáállással, mert neked az állóvízben kényelmesebb tespedni és sírni a világ gonoszsága miatt.
Törődj magaddal! Egészséges táplálkozás, rendszeres mozgás, elegendő pihenés és a szervezeted mindent megkap, hogy olyan legyen, amilyennek lennie kell.
Az meg kit érdekel, hogy most az ideál 50 kilós vagy a 150 kilós? Mit számít, hogy az ideális nő 180 vagy 140 centi magas, rövid- vagy hosszúhajú, ha Te egészséges vagy?
Tetszett a bejegyzés? Iratkozz fel most a Facebook oldalunkra, hogy soha ne maradj le az újabb cikkekről!
Te másként gondolod? Nekünk számít a véleményed! Írj nekünk a LifeManagement Blog közösségi oldalán!
Táplálkozás & Edzés mesterfokon - LifeManagement blog